Yaşam

Yeni e dergisinden ‘Eczacıbaşı’ açıklaması: Madencilerin yanındayız

Yeni e dergisi, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde Eczacıbaşı ESAN’a bağlı 243 maden işçisinin işten çıkarılmasına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, işçilerin işten çıkarılma gerekçesinin fiyatları iyileştirmek ve çalışma koşullarını değiştirmek amacıyla sendikalaşmaları olduğu belirtildi. Kitle örgütlerinin ve kültür sanat emekçilerinin desteğiyle büyüyor” dedi.

Açıklamada, hem kültür sanat alanında çalışanların hem de maden personelinin yoksullukla imtihan edildiği belirtilirken, şöyle devam edildi:

Eczacıbaşı Holding’in işçilerin cebinden keserek finanse ettiği İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve yine İKSV’ye bağlı İstanbul Çağdaş, kültür sanat alanındaki tekelci hegemonyalarıyla biliniyor. Çalışanları sadece bir maliyet kalemi olarak gören sermaye, çeşitli tiyatro ve tiyatroların kültürel ve ideolojik yeniden üretimlerine yer vermektedir.Sinema festivalleri, bienaller ve stantlarla sağlamaya çalışırken, hem kültür sanat alanında çalışan işçiler hem de maden işçileri Yoksullukla sınanıyor.Bizler de bu cilalı emek sömürüsüne karşı madencilerin yanındayız.Bugün maden işçilerinin emekleriyle kültür sanat alanında emek veren emekçileri birleştirmenin günüdür.İntihar Müzisyenlerin geleceği iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin, kadroya alınmayan sinemacıların, kurgucuların, teminatsız çalışan tüm kültür emekçilerinin, maden işçilerinin geleceği ortaktır. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu